Haber

Yunan milletvekilinden komşudaki “12 mil” fırsatçılarına oyunun kurallarını değiştiren sözler

Türkiye’nin deprem felaketi yaşadığı bir dönemde savaş naraları atıp “Yunan karasularını 12 mile çıkarmanın tam zamanı” diyenlere Yunan Parlamentosu’ndan tepki geldi.

Yunan televizyonuna konuşan Bakoyannis, Doğu Akdeniz ve Ege’deki enerji kaynaklarının ortak kullanımı için Türkiye ile iş birliği yapılabileceğine değindi.

“ŞU ANDA KRİZDEN KAYNAKLANAN BİR SORUN YOK”

Bakoyanni, “İşbirliği tabu değil, benim tabum yok. İsrail-Mısır-Kıbrıs-Yunanistan anlaşması var. Türkiye davet edildi. Şu anda kriz çıkaracak bir sorun yok. problemler çözüm bulabilir, işbirliğine dayalı bir çözüm. Lübnan’ın İsrail ile işbirliği yapma şekli buna bir örnektir. Düşünün, “savaş halinde” ve aynı zamanda işbirliği yapan iki ülke var.söz konusu.

“12 MİLES” FIRSATINA TEPKİ: GERÇEKÇİ OLALIM

Tüm bölgenin daha geniş işbirliği için “bence bu an meselesi” diyen Bakoyanni, “deniz bölgelerine” ait, “Her durum tamamen farklı, Yunanistan’dan farklı, Lübnan’dan farklı, Mısır’dan farklı. Mısır’ın belli bir noktaya kadar imza atmak istemesi tesadüf değil. Gerçekçi olalım, Mısır Türkiye’nin olası tepkisini dikkate aldı.”ifadeleri kullandı.

Bakoyannis, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasını zamansız bulduğunu söyledi.

KAYNAK: YILDIZ GAZETE

polateli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu