Ekonomi

İnşaat malzemesi sanayi üretimi yüzde 5,4 arttı

ANKARA (İGFA) –Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Aylık Kesim Raporu açıklandı

Türkiye İMSAD Aylık Kesim Raporu Ekim 2023 sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi üretimi, 2023 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 arttı.

Ağustos ayında alt segmentlerin 13’ünde (yüzde 60) üretim artarken, 9’unda (yüzde 40) üretim azaldı. Raporda, inşaat departmanında istihdamın 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 2023 Ağustos’ta 1 milyon 740 bin 387’ye ulaştığı belirtildi.

Her ay hazırlanan Aylık Kesim Raporu’na göre, deprem felaketinin etkisi ve ihracattaki düşüş nedeniyle 2023 yılının ilk çeyreğinde üretim hızı yavaşlarken, inşaat malzemeleri sanayi üretimi aynı döneme göre yüzde 1,2 arttı. geçen sene. İkinci çeyrekte inşaat malzemesi üretimi, depremin etkileri, seçim sürecinin belirsizliği, dış pazarlardaki yavaşlama ve konut satışlarındaki azalmanın etkisiyle geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 1,4 arttı. Nisan ve Haziran aylarındaki çalışma günleri. Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,8 artan inşaat malzemeleri sanayi üretimi, 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 arttı. Ağustos ayında seçimlerin yarattığı belirsizliklerin ortadan kalkması ve yeni ekonomi politikalarının hayata geçirilmesi büyümenin en önemli etkenleri olarak öne çıktı.

yenifakili-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu