Haber

Beyaz Saray’dan saldırı açıklaması: Rusya’yla bilgi paylaşıldı

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City konser salonunda 22 Mart Cuma akşamı gerçekleştirilen saldırıda 60’ı aşkın kişi hayatını kaybetti, 100 kişi yaralandı. Rusya Soruşturma Komitesi, Moskova’daki saldırıda 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini teyit ederek ölü sayısının artabileceğini bildirdi. Komiteden yapılan açıklamada, olayın gerçekleştiği yerde uzmanların çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

Hayatını kaybedenlerin cesetlerinin incelendiği aktarılan açıklamada, olay yerindeki silah ve mühimmat dahil bütün delillerin hepsine el konulduğu, genetik, balistik ve parmak izi incelemelerinin yürütüldüğü bilgisi paylaşıldı. Açıklamada ayrıca bütün kamera görüntülerine el konulduğu ve incelendiği ifade edildi. IŞİD’in üstlendiği saldırı sonrası dünyanın farklı ülke ve kurumlarından da açıklamalar yapıldı.

VUCIC: BİR ŞEYLER OLACAĞINI BİLİYORLARDI

Rusya’nın TASS haber ajansının aktardığına göre, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Prva TV kanalına yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık ve ABD büyükelçiliklerinin Moskova’daki alışveriş merkezlerini ziyaret etmemeleri yönünde vatandaşlarına uyarıda bulunduğunu, bunun da bu iki ülkenin istihbarat servilerinin ‘olası terör saldırıları hakkında belirli bir bilgi sahibi olduğunu ortaya koyduğunu’ savundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “7 Mart’ta ABD Büyükelçiliği, alışveriş merkezlerine gitmemeleri yönünde vatandaşlarını uyardı. Daha sonra Britanya ve diğerleri de aynı şeyi yaptı. Bu, istihbarat servislerinin belirli konuşmaları dinlediği, bilgi sahibi olduğu ve bir şey olacağını bildiği anlamına geliyordu.”

BEYAZ SARAY: UYARMA GÖREVİ POLİTİKASINA GÖRE BİLGİ PAYLAŞILDI

ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD’nin Rusya’ya, bu ayın başında kalabalık insan gruplarını hedef almaya yönelik bir saldırı planı olduğu konusunda ‘gizli bir uyarı ilettiğini’ yazdı.

Buna göre, başkent Moskova’daki ABD Büyükelçiliği, 7 Mart tarihinde ABD vatandaşlarına konser salonlarından uzak durmaları konusunda şifreli bir uyarı yayınlamıştı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson’ın da dün gece yaptığı açıklamaya göre, ABD hükümeti Moskova’da, olasılıkla aralarında konserlerin de olabileceği kalabalıkların hedef alınacağı bir ‘terör saldırısı’ planı konusunda bilgi sahibiydi. ABD Dışişleri Bakanlığı da bunun üzerine vatandaşlarına yönelik bir tavsiye yayınlamıştı.

Watson, cuma gecesi yaptığı açıklamada, “ABD hükümeti, uzun süredir devam eden ‘uyarma görevi’ politikasıyla uyumlu bir şekilde bu bilgiyi Rus yetkililerle de paylaştı” dedi.

Bu hafta, Rusya devlet haber ajanslarından TASS, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD’nin olası bir ‘terör saldırısına’ yönelik uyarılarını ‘provoke edici’ olarak nitelendirdiğini aktarmıştı. Buna göre, Devlet Başkanı Putin, Federal Güvenlik Servisi ve diğer kolluk kuvvetlerini ‘terör saldırılarını önleme çabalarını artırmaya’ çağırmıştı.

BM’DEN SALDIRIYA KINAMA

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Rusya’nın başkenti Moskova’da konser salonuna düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı. BM Sözcülük Ofisi’nden saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Genel Sekreter Guterres’in yakınlarını kaybeden ailelere ve Rusya hükümetine başsağlığı dilediği belirtildi. Guterres’in terör saldırısını şiddetle kınadığı aktarılan açıklamada, yaralılara acil şifalar dilendi.

‘SİVİLLERİN HEDEF ALINMASI KABUL EDİLEMEZ’

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da sosyal medya hesabı X’ten (eski adıyla Twitter) yaptığı açıklamada, “Bu akşam Moskova yakınlarında meydana gelen menfur terör saldırısının ardından Rusya Federasyonu halkına en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum” dedi. Orban, saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri için dua ettiklerini belirtti.

Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunularak, “Çekya, Moskova’daki terör saldırısını kınıyor. Sivillerin hedef alınması kabul edilemez” denildi.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Moskova’da bir konser salonuna düzenlenen saldırıyla ilgili korkunç haberler karşısında dehşete düştük. Düşüncelerimiz kurbanların aileleriyle birlikte. Yaralanan herkese acil şifalar diliyoruz” ifadelerini kullandı. Açıklamada ayrıca, Avusturya’nın Moskova Büyükelçiliği ile sürekli temas halinde olunduğu ve gelişmeleri yakından takip ettikleri kaydedildi.

‘SİVİLLERİN HEDEF ALINMASI HİÇBİR ŞEKİLDE HAKLI GÖSTERİLEMEZ’

İrlanda ve İsviçre, Rusya’nın başkenti Moskova’da konser salonuna düzenlenen saldırı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, Moskova’da ayrım gözetmeksizin düzenlenen saldırının korkunç görüntüleri karşısında şoke olduğunu belirtti. Martin, “Sivillerin hedef alınması hiçbir koşulda haklı gösterilemez. Sevdiklerini kaybeden herkese başsağlığı dileklerimi iletiyorum” ifadesine yer verdi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın paylaşımında da “Moskova’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırı karşısında dehşete düştük” denildi. Ölenlerin ailelerine başsağlığı dilenen paylaşımda, Rusya’da yaşanan gelişmelerin yakından takip edildiği kaydedildi.

‘AB, SİVİLLERE YÖNELİK HER SALDIRIYI KINIYOR’

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf da Moskova’daki saldırıya ilişkin X’ten yaptığı paylaşımda, “Masum sivillere saldırmanın ve onları öldürmenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Düşüncelerim saldırıdan etkilenenler ve aileleriyle” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano da X hesabından yaptığı açıklamada, AB’nin saldırı haberi karşısında ‘şoke olduğunu ve dehşete düştüğünü’ bildirdi. Stano, “AB sivillere yönelik her saldırıyı kınıyor. Düşüncelerimiz Rusya’da saldırıdan etkilenen tüm vatandaşlarla beraber” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

lapseki-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu